Monday, March 25, 2013

Gardening Math

Team up with a couple of classmates and work your way through the following problem. Be sure to the strategies and thinking that you used.

9 comments:

  1. JayLee, Huelo-ata and I think that the answer is $4.52 because

    We did $0.59 times 4 which made $2.36. Then we did $0.78 times 4 which made $3.12. Then we added $2.36 and $3.12 together which made $5.48. Then after that we used our heads to fine out what was left over, and the answer is $4.52.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nice use of your heads! Now, please tell me about the thinking that was going on. Are you correct? How do you know?

      Delete
  2. Jessica and Grace thinks that the answer is ?

    Dani and Brad were planting a vegetable garden outside their classroom.
    They brought pea and cucumber seeds.
    Each packet of seed cost $0.78 for each packets.
    They brought for packets of each seeds and gave the bill of ten dollars.
    How much did they receive.
    So 4x0.59=2.36 and 4x0.79=3.12
    so 2.36+3.12=5.48 so they received 3.52

    ReplyDelete
    Replies
    1. How do you know that $3.52 is correct? What were your strategies?

      Delete
  3. Kayden and I write 60c x4 =$2.40 then we did 80c and x4 and it is =$2.20 and we double it and that =$5.60 and Brad gave the cashier a ten dollar bill and we think the change is $4.52

    ReplyDelete
    Replies
    1. Great thinking fellas, it looks like you did some rounding to make the numbers easier to work with. I'd love to hear more about how you sorted the change.

      Delete
  4. Dani and Brad were planting a garden outside their house. Each packet of seed cost $0.78 for each packets.How much did they receive.So 4x0.59=2.36 and 4x0.79=3.12. so 2.36+3.12=5.48 so they received 3.52

    ReplyDelete
    Replies
    1. I can follow your calculations easy enough, but I love to hear more about your thinking. What did you use for strategies?

      Delete
  5. Taeshell, Faaao, CheyanneApril 18, 2013 at 12:30 PM

    First we did $0.59X4 which was $2.36, then after we did $0.78X4 which equalled $3.12. Then we added $2.36, $3.12 together and that equalled $5.48. Then we figured out how much change that they would get from $10.00, and the we found that it was $4.52.

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.